Francuska Legia Cudzoziemska

Forum dla ludzi,którzy byli w Legi oraz zainteresowanych Legią.

#1 2010-10-15 09:06:11

mario9406

Administrator

Zarejestrowany: 2010-10-03
Posty: 9
Punktów :   

Prawdziwa historia Legii Cudzoziemskiej

Roman Marcinek, Legia Cudzoziemska wczoraj i dziś

zachęcam do przeczytania całej książki, Legia Cudzoziemska wczoraj i dziś.

Do bram punktów werbunkowych francuskiej Legii Cudzoziemskiej każdego roku puka kilka tysięcy ochotników. Ponad trzy czwarte z nich odchodzi z kwitkiem, bo - wbrew popularnym wyobrażeniom - Legia już od dawna nie jest przytułkiem dla przestępców czy niebieskich ptaków. Nie licząc nepalskich Gurhków w służbie brytyjskiej, jest jedyną formacją regularnych wojsk zaciężnych we współczesnym świecie. Jej historia zaczęła się 9 marca 1831 roku, kiedy król Ludwik Filip nakazał utworzenie Legii z cudzoziemców dla służby poza granicami Francji. Przez następne półtora wieku Legia obrastała wieloma legendami, w opiniach jednych stając się godną potępienia zbieraniną pozbawionych skrupułów najemników i kryminalistów, dla innych będąc romantyczną przygodą i wyzwaniem tylko dla prawdziwych mężczyzn.

W swej niemal 170-letniej historii Legia Cudzoziemska miała okresy chwały i upadku, a dziś jest uważana za jeden z najlepiej wyszkolonych oddziałów wojskowych. Służą w niej przedstawiciele około 120 narodów; wśród 8500 legionistów znaczny odsetek stanowią Polacy. Niestety, polskie prawo praktycznie nie zezwala obywatelom RP na legalną służbę w Legii. W latach 1990 - 1997 nasze sądy wojskowe wydały 32 prawomocne wyroki w sprawach osób oskarżonych o służbę w obcych wojskach lub prowadzenie werbunku na terenie kraju.

"Zakaz służby w Legii i związane z nim kary to spuścizna po PRL" - pisze Roman Marcinek, autor książki "Legia Cudzoziemska wczoraj i dziś". W przeddzień wejścia Polski do NATO zadaje pytanie: "Dlaczego żołnierz regularnej armii francuskiej, służący w Bośni w siłach rozjemczych NATO, wysłanych tam w porozumieniu z Radą Bezpieczeństwa ONZ, po powrocie do kraju, który również bierze w tej operacji udział, jest traktowany jak pospolity przestępca?".

Po wydanych w 1993 r. "Dziejach francuskiej Legii Cudzoziemskiej", książka "Legia Cudzoziemska wczoraj i dziś" jest kolejnym świeżym spojrzeniem autora na niezwykłe dzieje tej elitarnej formacji. Roman Marcinek, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawia je ze znawstwem profesjonalnego badacza i pasją miłośnika historii.

http://archiwumallegro.pl/marcinek_legi … 79721.html

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.mrocznahistoria.pun.pl www.spank.pun.pl tapety z cs 1.6 www.shugochararpg.pun.pl sushi przepis